13 lutego 2023
Kredyt samochodowy to zobowiązanie przeznaczone na zakup pojazdu osobowego, ciężarowego, motocykla, quada czy łodzi. W odróżnieniu od leasingu wśród kredytobiorców panuje przeświadczenie, iż są właścicielami pojazdu w trakcie, jak i po zakończeniu umowy. Okazuje się, że nie zawsze jest to prawdą. Dlaczego? Które rozwiązanie cechuje prostsza procedura? Kiedy spodziewać się zmian oprocentowania? Odkryj tajniki kredytu i leasingu!
Czy kredytobiorca jest właścicielem pojazdu?
Nie zawsze. Banki w celu redukcji ryzyka stosują dodatkowe, dedykowane zabezpieczenia, bezpośrednio związane z przedmiotem finansowania. Doskonałymi przykładami są zastawy rejestrowe, umowy przewłaszczenia części pojazdu (49/100) czy konieczność wykupu polisy AC wraz ze scedowaniem jej na bank.
W przypadku wątpliwości warto skontaktować się z Doradcą Finansowym. Niezależny ekspert przedłoży szanse, nieścisłości lub rozwiązania.
Kredyt samochodowy – zalety
- możliwość zakupu wybranego auta (także używanego),
- możliwość odliczenia VAT,
- opcja wcześniejszej spłaty pozostałego kapitału lub zawieszenia kredytu,
- dowolność w decyzjach o losach pojazdu, jego potencjalnej sprzedaży lub zakupie nowego,
- zaliczenie w koszty odpisów amortyzacyjnych.
Kredyt samochodowy – wady
- obowiązek zaprezentowania odpowiedniego zabezpieczenia,
- oprocentowanie z tendencją do zmian,
- konieczność zgromadzenia dokumentów dochodowych,
- ograniczenia w zaliczeniu wartości samochodu osobowego względem kosztów uzyskania przychodów.
Leasing konsumencki
Trudno jednoznacznie określić dobre i złe strony leasingu z racji jego podziału. Umowna forma stosunków cywilnoprawnych dzieli się na leasing operacyjny, zwrotny, finansowy i konsumencki zwany także prywatnym. Istotę leasingu bez względu na jego rodzaj można zatem porównać do najmu o charakterze długoterminowym.
Leasing – zalety
- uproszczone procedury bez konieczności gromadzenia wielu dokumentów,
- niewiele formalności i błyskawiczne decyzje,
- w przypadku leasingu operacyjnego – z góry określone i niezmienne opłaty
- w przypadku leasingu operacyjnego – możliwość regularnego odliczania VAT,
- w przypadku leasingu finansowego – możliwość zaliczenia do kosztów odpisów amortyzacyjnych,
- profity prawno-podatkowe.
Leasing – wady
- brak możliwości decydowania o przedmiocie leasingu,
- fakt, że dotyczy konkretnego pojazdu, który został zakupiony na podstawie faktury,
- ograniczenie możliwości w zakresie amortyzacji pojazdu,
- brak możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych części raty leasingowej (w określonych przypadkach – np. pojazdy o wartości powyżej 150 tys.).
Leasing czy kredyt – co się opłaca?
Pojazd w zależności od formy finansowania pozostaje własnością leasingodawcy lub staje się własnością leasingobiorcy. Jeśli chodzi o kredyt, warto przyjrzeć się umowie z podmiotem udzielającym kredytu. Może wystąpić tam zapis dot. zabezpieczeń, wskutek których prawa własności przejdą na stronę kredytodawcy.
Każde z rozwiązań ma więc swoje wady i zalety. Wybór finansowania zależy od indywidualnych preferencji, płynności finansowej czy innych planów biznesowych (oraz ich krótko- i długoterminowości).
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która forma finansowania pojazdu jest lepsza. Każda ma plusy i minusy, stąd należy dobrać rozwiązanie, które precyzyjnie odpowie na potrzeby oraz możliwości. Zawsze zalecam rozmowę z doświadczonym doradcą. To dzięki niemu dobór odpowiedniego rozwiązania będzie formalnością.
mówi Jarosław Leszkowicz, Dyrektor ds. Finansowania Pojazdów i Maszyn Phinance.