Fakty i mity – eksperci Phinance wyjaśniają wątpliwości!
Czy ubezpieczenia na życie działają w przypadku powikłań po szczepionce na COVID-19?
zczepionki na COVID-19, ciągle wywołują kontrowersje. W ostatnim czasie, na fali doniesień medialnych, pojawiło się wiele artykułów i informacji insynuujących, że ubezpieczenia na życie nie działają w przypadku zdarzeń związanych ze szczepionką na COVID - 19.
Pojawiają się także sugestie, że zakresem nie są objęte nie tylko drobne zdarzenia, ale także tak poważne jak zgon. Cytowani są specjaliści, którzy podkreślają, że szczepionki na COVID - 19 są eksperymentem medycznym i wówczas towarzystwo ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania. Warto się z tymi mitami rozprawić i poznać fakty!
Obawy są nieuzasadnione
Ubezpieczenia funkcjonują w oparciu o przepisy prawa i ogólne warunki umowy. W przypadku, jeżeli w wyłączeniach brak jest zapisów, które można powiązać ze zdarzeniem powstałym w wyniku eksperymentów medycznych, to towarzystwo ubezpieczeniowe nie ma podstawy towarzystwo do odmowy wypłaty.
W oferowanych przez Phinance ubezpieczeniach na życie, nie znajdziemy wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela, ze względu na zgon powstały w wyniku konsekwencji eksperymentów medycznych. Poza tym ryzykiem, także w pozostałych przypadkach trudno jest odnaleźć umowę, w której znajdziemy w wyłączeniach zdarzenia powstałe w wyniku udziału w eksperymentach medycznych.
Andrzej Kowerdej, Kierownik Działu Ubezpieczeń na Życie i Ubezpieczeń Zdrowotnych w Phinance
Reasumując: nawet gdyby faktycznie komplikacje poszczepienne traktować w ten sposób (co jest wielce wątpliwe), klient szczepiąc się, nie ponosi ryzyka odmowy wypłaty odszkodowania na skutek problemów czy zgonu wynikającego z NOP.
Szczepienia nie są eksperymentem medycznym
Zgodnie z obowiązującym prawem szczepienia przeciwko COVID - 19 realizowane w ramach Narodowego Programu Szczepień nie są eksperymentem medycznym. Warto podkreślić, że dopuszczenie szczepionki do obrotu oznacza pełną możliwość stosowania takiego preparatu leczniczego. Użycie takiego produktu w leczeniu lub zapobieganiu chorób nie skutkuje wówczas udziałem w eksperymencie medycznym.
Trudno sobie wyobrazić, aby którekolwiek z towarzystw ubezpieczeniowych odrzuciło wniosek o wypłatę odszkodowania, powiązując szczepionkę przeciwko COVID-19 z eksperymentem medycznym.