„Wypłata także w wyniku COVID”, „Assistance COVID”, „Zdarzenia spowodowane przez koronawirus w zakresie (…)”. Takie hasła i inne podobne chwyty marketingowe zalewają obecnie strony towarzystw ubezpieczeniowych, artykuły reklamowe i inne strony polecające produkty ubezpieczeniowe. Klienci wabieni są zapewnieniami, że dane ubezpieczenie będzie chronić osobę ubezpieczeniową na wypadek obecnie panującej epidemii. Czy tak jest faktycznie? O czym trzeba pamiętać?
Strach przed zakażeniem się koronawirusem spowodował, że coraz więcej osób zainteresowało się ubezpieczeniem dla siebie. Z jednej strony to bardzo dobrze, bo posiadanie indywidualnej ochrony jest niezwykle istotne. Z drugiej strony warto zauważyć, że dopiero w konfrontacji ze strachem, lękiem o własne zdrowie, a nawet życie, ludzie podejmują tak odpowiedzialną decyzję.
Jak wybrać dobre ubezpieczenie na wypadek choroby?
Dobre ubezpieczenie powinno pokrywać zdarzenia powstałe w wyniku epidemii. Trudno sobie wyobrazić zabezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu w wyniku choroby, które zakładałoby wyłączenie odpowiedzialności, jeżeli powodem hospitalizacji byłby wirus podobny do obecnie panującego. Niemniej jednak wielu ubezpieczycieli faktycznie wpisywało w umowie takie ograniczenie. Obecna sytuacja powinna uzmysłowić Klientom, jak należy dobierać ochronę.
Czym w rzeczywistości jest zmiana podejścia niektórych towarzystw? Chwilowym nastawieniem na zwiększenie ilości Klientów, czy też faktyczną zmianą podejścia do ubezpieczenia?
Decydując się na ubezpieczenie, warto zadać sobie kilka pytań:
- czy zakresem objęty jest tylko COVID, czy też w przypadku pojawienia się nowych wirusów, ubezpieczony będzie także mieć ochronę?
- czy inne zdarzenia, które są wyłączone mogą się wydarzyć w przyszłości?
Niestety, niektóre rozwiązania chronią ubezpieczonego tylko na wypadek zdarzeń spowodowanych koronawirusem. Poza tym epidemia i pandemia dalej są zawarte w wyłączeniach. Można sobie wyobrazić następujący ciąg zdarzeń: wirus mutuje i powstaje nowy COVID 20 albo za kilka lat będziemy mieć do czynienia z nową epidemią, absolutnie nowego wirusa. Oba powyższe scenariusze pozostają wyłączone z odpowiedzialności towarzystwa i trzeba o tym pamiętać wybierając ubezpieczenie.
Dobre ubezpieczenie, czyli jakie?
Prawda jest taka, że w wielu produktach ubezpieczeniowych, przed pandemią, tego typu zdarzenia były w zakresie ochrony. Dobre ubezpieczenie powinno chronić Klienta szczególnie na wypadek masowych zachorowań. Decydując się na ubezpieczenie warto zapoznać się z katalogiem wyłączeń.
Dopytaj doradcę, w jakich przypadkach ubezpieczenie nie spełni swojej funkcji. Nie masz się czego obawiać. Na rynku znajdziesz rozwiązania, które zapewnią Ci ochronę na wypadek wydarzeń, których możesz się obawiać. Podejdź jednak do wyboru produktu z rozwagą.
Nie kieruj się tylko reklamą. Skorzystaj z analizy wykonanej przez doradcę i wybierz produkt, który na pewno spełni swoją rolę.
Opracowanie: Andrzej Kowerdej