Czym więcej złych informacji, tym goręcej i z większym potem na czole, szukamy ratingu (oceny wiarygodności kredytowej) Polski. To przecież próba oszacowania odpowiedzi na najważniejsze pytanie: czy rząd Polski spłaci obligacje? Ocena ratingowa to także ważny element gry – podnoszenie ratingu łączy się ze wzrostem cen i rzecz jasna, działa to także w druga stronę. Warto mieć w pamięci obecną ocenę Polski podczas podejmowania decyzji inwestycyjnych lub podczas pośredniczenia w takowych.
Najważniejsze agencje ratingowe i oceny Polski
Mamy na świecie trzy najważniejsze agencje ratingowe: Fitch, S&P i Moody's. Agencja ratingowa Fitch utrzymuje ocenę ratingową Polski na poziomie A-/F1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz A-/F1 dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej. Perspektywa ratingu pozostaje na poziomie stabilnym. Ostatnia weryfikacja ratingu miała miejsce w maju.
Skala ocen ratingowych
Samo „A-” niewiele powie, więc żeby zobrazować sytuację, trzeba przedstawić skalę. Agencje Standard & Poor's oraz Fitch Ratings używają bardzo podobnych skal, które obejmują oceny od AAA do D:
- AAA to najwyższa możliwa ocena i oznacza najniższe ryzyko kredytowe.
- Oceny AA, A, BBB wskazują na solidną zdolność do spłaty długów, ale z różnym stopniem ryzyka.
Aktualna ocena kredytowa Polski
Ocena kredytowa Polski wg S&P pozostaje na poziomie "A-" z perspektywą stabilną. "A-" to siódmy od góry rating agencji S&P i taki jest już od października 2018 r. Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's — na poziomie "A2" (szósty najwyższy rating w hierarchii Moody's).
Wpływ na finanse państwa
To dobry sygnał dla ministerstwa finansów i skarbu państwa. Nie pogarsza się ocena naszej wiarygodności kredytowej, więc nie będzie to czynnik pchający rentowności w górę, a w efekcie wpływa to na odsetki jakie musi płacić państwo za pożyczane pieniądze. Jeśli pisze się, to raczej o możliwości podwyższenia oceny niż obniżki.
Inne czynniki wpływające na oprocentowanie długu
Ratingi to jednak tylko jeden z czynników wpływających na oprocentowanie długu, choć bardzo ważny. Pozostałe czynniki to m.in.: tempo rozwoju gospodarki i przychodów podatkowych, poziom zadłużenia względem PKB, deficyt budżetu, saldo obrotów handlu zagranicznego.
Aktualna sytuacja obligacji rządowych
17 lipca 2024 roku rentowność polskich obligacji rządowych 10-letnich spadła do 5,51 proc. W październiku 2022 roku wynosiła przez moment nawet ponad 9 proc.