Mimo, że pandemia COVID trwa nadal, to jesienne zainteresowanie kredytami hipotecznymi utrzymuje się na dość wysokim poziomie. Wiele osób odkładało co prawda decyzję o zakupie nieruchomości licząc na spadek cen, jednak wszystko wskazuje na to, że dużych zmian w tym obszarze się nie doczekamy. Popyt na mieszkania pozostaje wysoki i nie do końca nadąża za podażą.
Rekordowe wzrosty cen nieruchomości, które obserwujmy w ciągu ostatnich lat, aktualnie wyhamowały, ale trudno także mówić o spadku cen. Za metr kwadratowy mieszkania w Warszawie, trzeba aktualnie zapłacić około 10 tys. złotych, w Krakowie cena jest niewiele niższa i wynosi około 9,5 tys. złotych, sporo taniej jest w Katowicach, Lublinie czy Poznaniu, gdzie ceny ofertowe oscylują około 6,5- 7 tys. za metr kwadratowy.
Sporo mieszkań kupuje się na kredyt i chociaż pandemia niewątpliwie obniża nastroje i zainteresowanie inwestycjami w nieruchomości, to wielu klientów ciągle poszukuje nieruchomości do celów własnych.
Dobry kredyt hipoteczny, czyli jaki?
Wybór dobrego kredytu hipotecznego to decyzja na lata i nie ma w tym stwierdzeniu grama przesady. Kredyt hipoteczny bierzemy zwykle na 20-30 lat, co oznacza, że na spłatę zobowiązania będziemy przeznaczać znaczną część swojego budżetu przez większość czasu naszej zawodowej aktywności.
Za kredyt hipoteczny, tak samo jak za każdy inny produkt można przepłacić. Różnice w racie, nawet jeśli wynoszą kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych miesięcznie, w skali całego okresu kredytowania mogą skumulować się do dziesiątków tysięcy złotych.
Jak więc biorąc kredyt hipoteczny nie wyrzucić pieniędzy w błoto?
Na co zwrócić uwagę przy kredycie hipotecznym?
Klienci rozważający zaciągnięcie kredytu hipotecznego powinni zwrócić uwagę na kilka aspektów.
- Wysokość koniecznego wkładu własnego - jest to aktualnie od 10 do 20 % wartości nieruchomości
- Oprocentowanie kredytu - obecnie jest ono bardzo niskie - miała na to wpływ obniżka stóp procentowych
- Marżę banku - jest ona w tej chwili wyższa niż jeszcze rok temu, ale sumarycznie kredyty hipoteczne i tak są aktualnie bardzo tanie
Oprócz tych elementów, warto także zwrócić uwagę na inne aspekty umowy - jeśli nie mamy w tej kwestii doświadczenia, warto skonsultować się z naszym doradcą, który wesprze nas na każdym etapie starania się o kredyt.
Ranking kredytów hipotecznych - jak nie przepłacić mając niski wkład własny?
Poniżej znajdziesz porównanie ofert kredytów dla następujących założeń:
- wartość nieruchomości 556.000 zł
- wkład własny 10%
- kwota kredytu 500.000 zł
- okres spłaty 30 lat
- raty równe
Tabela:
Jak widać, koszt całkowity najtańszego kredytu w mBanku jest o blisko 50 tys. niższy niż kredytu w droższych bankach. Warto jednak podkreślić, że oferty mogą się różnić dla innych parametrów.
Ranking kredytów hipotecznych - wyższy wkład własny to niższe raty!
Jeśli zdołamy zgromadzić wyższy wkład własny, możemy liczyć na lepsze warunki kredytowe i niższe raty. W tym wypadku przyjęliśmy identyczną wartość kredytu, ale wyższą wartość nieruchomości i wkład własny.
- wartość nieruchomości 625.000 zł
- wkład własny 20%
- kwota kredytu 500.000 zł
- okres spłaty 30 lat
- raty równe
Tabela z ofertami przedstawia się następująco:
Jak widać, całkowity koszt takiego kredytu będzie dużo niższy niż w przypadku niskiego wkładu własnego. Także tutaj jednak, warto wybrać rozważnie, ponieważ różnica między najtańszą a najdroższą ofertą jest znacząca.
Potrzebujesz pomocy przy wyborze kredytu?
Skontaktuj się z nami!
SERVICE CENTER
tel. 0 616 639 939
KONTAKT E-MAIL
klient@phinance.pl
Wyliczenia i tabele: Jakub Łuszczyk - http://jakubluszczyk.pl
Więcej o kredytach hipotecznych możesz przeczytać na naszej stronie!